Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 12 měsíců. Pokud chcete mít přístup ke všem odpovědím na dotazy nebo posílat vlastní dotazy, je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den, mám dotaz ohledně obchodu. Zastupitelstvo obce se rozhodlo provozovat obchod se smíšeným zbožím a potravinami, jako obecní. V současné době jsme neplátci DPH a zajišťujeme rozšíření živnosti na tuto činnost. Můj dotaz směřuje na to, jak o tomto obchodě účtovat , já myslela jako vnitřní obchod par.2141. Bohužel zatím nemáme pořádně představu o obratu, předpokládáme však, vzhledem k velikosti obce, že to bude do 3 mil. za rok. Pokud to tak bude, budeme se muset nejspíš muset stát plátci DPH. Jsme povinni tento provoz obchodu vést jako hospodářskou činnost?
Pro provoz obchodu budeme zřizovat svůj vlastní BU, na který převedeme 500 tisíc Kč na prvotní náklady (nákup zboží, vybavení prodejny, náklady na mzdy a energie). Jak budu o tom příjmu v rámci rozpočtového opatření účtovat? Pak samozřejmě budeme muset účtovat příjem za tržby z prodeje, to by jste mi prosím také poradili? V rozpočtu s tím nebylo vůbec počítáno , neboť paní co měla obchod v nájmu dala výpověď v lednu. Děkuji za pomoc}
Dole doplnění...
Provoz obchodu můžete vykazovat v rámci hlavní činnosti. Zkusím krátké vysvětlení - pokud provádíte hospodářskou činnost, tak v případě, že není ekonomicky efektivní, tak s ní máte skončit. Nicméně ve Vašem případě tomu tak není - pokud správně chápu, zastupitelstvo chce udržet v obci obchod (to je hlavní cíl) -a to v i v situaci, kdy by tento obchod byl případně ztrátový. Takže si myslím, že zařazení do hlavní činnosti je naprosto korektní. Podotýkám, že žádný předpis nestanoví, že pokud je něco ziskového, že to musí být hospodářská činnost.
Paragraf 2141 je v pořádku.
Vedení dalšího bankovního účtu nebo pokladny nic nebrání, i kniha došlých faktur může být samostatná. Pokud byste ho měli v rámci hlavní činnosti, převedete si peníze na nový bankovní účet jenom položkami 5345 a 4134.
Nákup zboží budete účtovat klasicky MD 131 / Dal 321 a zařadíte si to na sklad MD 132 / Dal 131 (nevím, jak to budete mít se skladovým programem či jak zboží budete evidovat ...). Samozřejmě i pro platbu tohoto nákupu to bude 5138, par. 2141.
Nákup vybavení - asi něco bude DDHM - tedy MD 558 / Dal 321 (a k tomu MD 028/Dal 088), u drobnějších věcí do 3 tis. kč jen 501 MD /321 D, případně něco navedete ještě na 902. Záleží na vaší vnitřní směrnici o evidenci majetku. Položka 5137 nebo 5139, par. 2141.
Náklady na energii i na mzdy budete účtovat také stejným způsobem jako byste účtovala, pouze s par. 2141.
Příjem tržeb z prodeje budete účtovat 231 MD par. 2141, pol. 2112 / 604 a vyřazení prodaného zboží 504 MD / 132 D.
Na druhou stranu - u obchodu se hodně nakupuje zboží, to vedení v hlavní činnosti je o dost pracnější a navíc problémy s rozpočtem - zvednou se tržby - potřebujete nakupovat, není krytý výdaj a pod. Ve VHČ je účtování o hodně lehčí - lze jen 5xx/321, 321/241, tržba 241/602 případně s 343. Ohledně účtování o zboží lze i způsobem B, rovnou přes 504, ale pak aktivovat sklad na základě inventury. Sklad je největší problém kvůli kontrole korunou, ta se musí dělat, tj. u všeho zboží evidovat dvě ceny, nákupní i prodejní i správně ocenit. Něco o kontrole a problémech s obchody posílám do mailu - mám k tomu článeček.
Ještě ta půjčka na prvotní nákupy, kdyby bylo VHČ:
Neevidujeme jako půjčku, je to v rámci jedné účetní jednotky. Vede se jen přes peníze na cestě:
262/231 6330 5341 - převod na VHČ - rozpočtuje se. Příjem na VHČ: 241/262
Z peněz na VHČ, si zase kdykoliv můžete vzít peníze zpátky a lze i rozpočtovat:
262/241 a příjem na ZBÚ 231 6330 4131MD/ 262 D. Rovněž lze 4131 rozpočtovat.
Dobrý den, moc Vás prosím a po telefonické domluvě posílám dotaz. Jsem nová účetní, včera jsem měla audit a zjistili mi špatné účtování dvou dotací. Musím to dnes opravit a ještě dnes odeslat opravenou uzávěrku. S IT jsem domluvená, ale vůbec si teď v nervech nevím rady.
Posílám Vám rozhodnutí o dotaci a všechno, co jsem účtovala, můžete mi prosím poslat podrobný popis, jak mám co zaúčtovat? Přílohy posílám na email.
Auditorky mi říkaly, že musím faktury rozúčtovat na vlastní náklady a dotaci, vůbec nevím....
Dotaci na chodník ani FVE jsme ještě neobdrželi, musím vše zaúčtovat i na 388 k závěru roku...
Moc Vám děkuji a za rychlé zpracování, i ráda doplatím!!!! Petrová (dříve Kašparová)}
FVE
ÚZ k dotace ze SFŽP OP MOdernizačního fondu je 90504. Nástroj 171, zdroj 5.
Podle rozhodnutí, které bylo vydáno měla být dotace ve výši 985.844,07 Kč, ale smlouvou byla snížena na 836.876,59 Kč. Celkové způsobilé výdaje jsou 1.312.967,56 Kč. Vychází mi to, že dotace je 63,74 % ZV.
Takže, když to vezmu od začátku. Pokud máte rozhodnutí o poskytnutí dotace, tak byste měla účtovat na podrozvahu podmíněnou pohledávku zápisem 915 (955) MD / 999 D ve výši dotace. Na základě smlouvy je upřesněna dotace ve výši 836.876,59 Kč.
Většinou bývá v podmínkách dotace, že je třeba sledovat a účtovat dotaci odděleně. Pomáháme si právě tou org. Jenom informace, aby jste si ji popřípadě doplnila ke všem účetním případům, které se týkají dotace.
Značení a rozpočítání faktur. Měla bych postupně rozpočítávat faktury uznatelných nákladů v procentním podílu dotace, až do max. výše dotace. V souhrnu byste tedy pod ÚZ 90504, nástrojem 171 a zdroj 5, popř. org. měla mít náklady ve výši 836.876,59 Kč. Zbytek nákladů jsou vaše vlastní, ty budete mít zaúčtované pouze pod org.. Takže přeúčtujte jednou částkou interním dokladem a rozpočítání uveďte pouze ručně na faktury. Vzala bych ty 3 největší a postupně rozpočítala, do max. výše dotace.
K 31.12. byste také měla účtovat časové rozlišení vynaložených uznatelných nákladů v procentním podílu dotace, zápisem 388 MD / 403 D v max. výši dotace.
Jenom malá poznámka, celá FVE by měla být TZ budovy, viz nedávný dokument, který jsme k tomu zpracovali.
Pokud byste měla ještě nějaké upřesňující dotazy, obraťte se rovnou na mail: jitka@obecuctuje.cz
Dobrý den, moc Vás prosím a po telefonické domluvě posílám dotaz. Jsem nová účetní, včera jsem měla audit a zjistili mi špatné účtování dvou dotací. Musím to dnes opravit a ještě dnes odeslat opravenou uzávěrku. S IT jsem domluvená, ale vůbec si teď v nervech nevím rady.
Posílám Vám rozhodnutí o dotaci a všechno, co jsem účtovala, můžete mi prosím poslat podrobný popis, jak mám co zaúčtovat? Přílohy posílám na email.
Auditorky mi říkaly, že musím faktury rozúčtovat na vlastní náklady a EU, vůbec nevím....
Pošlu ještě 2. dotaz k dotaci na FVE
Moc Vám děkuji a za rychlé zpracování, i ráda doplatím!!!! Petrová (dříve Kašparová)}
Dotace MMR na chodník
Nejprve k ÚZ. Máte dotaci financovanou pouze z EU, žádný SR. Proto použijete jenom ÚZ 17519 pro přímé způsobilé náklady dotace a ÚZ 17085 určený pro nepřímé náklady. Nepřímý výdaj se vždy musí označit neinvestičním ÚZ (dotace na něj patří na neinvestiční příjmovou položku, ve vašem případě 4116 a může být čerpán i na investiční výdaj. Podle MF můžete i nepřímý výdaj, je-li svým charakterem investiční, účtovat na účet 042 a dotaci na něj tedy na účet 403. To máte účetně správně. Nástroj 149 a zdroj 5. Většinou bývá v podmínkách dotace, že je třeba sledovat a účtovat dotaci odděleně. Pomáháme si právě tou org. Jenom informace, aby jste si ji popřípadě doplnila ke všem účetním případům, které se týkají dotace.
Podle fin. plánu uvedeného v rozhodnutí máte přímé výdaje ve výši 780.621,-- Kč. Musíte vyjít z přímých výdajů, které vychází z rozhodnutí. Ve vašem případě je projekt nákladnější, než je vyčísleno ve finančním plánu projektu (v rozhodnutí), tak předpokládám, že způsobilé výdaje z rozhodnutí se uskutečnily. Takže je potřeba si rozpočítat právě ty přímé výdaje v procentní podílu, abyste věděla, jak rozpočtítat tu fakturu.
95% z 780.621,-- Kč, je 741.589,95 Kč, což je vlastně přímý způsobilý výdaj a 5% je 39.031,05 Kč jsou vlastní zdroje.
Takže, když to shrnu ten přímý výdaj - práce byste měla účtovat s ÚZ investičním a nástrojem a zdrojem.
Pro postupné značení nepřímých výdajů, musíme určit nejprve správné procento dotace na nepřímé výdaje, dotace na nepřímé výdaje má totiž vazbu na hodnotu přímých výdajů, takže v porovnání se skutečně vynaloženými nepřímými výdaji může skutečné procento nabývat různých hodnot - to je důležité pro značení i pro dohady. Přesto je dotace na ně fixní - paušálně odvozená z hodnoty přímých výdajů.
Nepřímé výdaje jsou dle rozhodnutí ve výši 54.643,47 Kč. Nepřímé výdaje jsou určovány paušálně z hodnoty přímých výdajů. Ve Vašem případě jsou nepřímé výdaje 7 % výdajů přímých a jak jsem psala výše, předpokládám, že způsobilé výdaje z rozhodnutí se uskutečnily. I tady je potřeba rozpočítat ty nepřímé výdaje v procentním podílu.
95% z 54.643,47 Kč je 51.911,30 Kč, což je vlastně nepřímý způsobilý výdaj a 5% je 2.732,17 Kč.
Takže, když to shrnu ten nepřímý výdaj - zpracování žádosti byste měla účtovat s ÚZ neinvestičním a nástrojem a zdrojem.
A k značení faktur. Měla byste postupně rozpočítat každou fakturu způsobilých výdajů dotace do max. výše dotace. Je potřeba jen ohlídat, aby celá faktura byla způsobilým nákladem, pokud by v tom byly i nějaké náklady nezpůsobilé, musela by se procenta počítat pouze z těch způsobilých (nezpůsobilé výdaje byste neznačila vůbec nebo jen org).
Děláte to dodatečně, takže bych rozpočítala pouze fakturu na úpravy komunikace ve výši 1.118.928,84 Kč. Tedy pokud jsou v ní pouze způsobilé náklady. Ale předpokládám, že stavební práce (úpravy) budou způsobilé náklady. Nezpůsobilé náklady budou náklady za žádost o dotaci nebo administrativní náklady.
Takže pokud budete rozpočítávat pouze výše zmiňovanou fakturu, tak byste měla mít označenou na ÚZ 17519, nástroj 149 a zdroj 5 a org. částku ve výši 741.589,95 Kč a zbytek ve výši 377.338,89 Kč jsou vlastní náklady, značit např. org.
Rozpočítání nepřímých výdajů na faktuře za zpracování žádosti ve výši 67.000,-- Kč. 51.911,30 Kč s ÚZ neinvestičním 17085 a nástrojem 149 a zdrojem 5. Zbytek ve výši 15.088,70 Kč jsou vlastní náklady.
Když si uděláte kontrolu, tak součet 51.911,30 Kč (nepřímé náklady) a 741.589,95 Kč (přímé náklady), tak vám dá výši dotace 793.501,25 Kč.
Vypadá to, že úpravu komunikace ještě nemáte uvedenou do užívání. Tak byste k 31.12. měla také účtovat o časovém rozlišení, zápisem 388 MD / 403 D ve výši té dotace.
Obec bude provádět rekonstrukci plynové kotelny v bytovém domě. Je rozhodnuto, že to bude oprava (výměna kotlů a rozvodů) asi za 1 mil. Kč. ZO schválilo, že to nájemníci zaplatí ve vyúčtování ve 3 letech. Prosím o radu, jak se toto řeší a zaúčtuje. Veškeré náklady na kotelnu nájemníkům předepisuji na účet 311 a k 31.12. se zúčtují. Teď tedy předepíšu celou částku, zúčtuje se 1/3 a zbytek zůstane na 311? Děkuji.}
Poskytování služeb a jejich vyúčtování je dle zákona 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty. Úplně si nejsem jistá, že výměnu kotlů a rozvodů by měli nájemníci zaplatit ve vyúčtování. Samozřejmě záleží i na smlouvě, ale troufnu si říct, že by tento náklad měl jít za majitelem nemovitosti a né za nájemníky. Nikdy jsem se z ničím podobným nesetkala. Ale když pominu tuto část, tak se bude jednat o dlouhodobou pohledávku, účet 469, kterou předepíšete a budete tedy umořovat po dobu 3 let.
Můžete si tvořit účetní rezervu ke krytí neočekávaných nákladů a měla by splňovat dané podmínky. Účetní rezervy se nesmí tvořit na investice, jen na provozní náklady, což se vás týká. K rezervám je na stránkách obecuctuje.cz zpracován materiál Účetní rezervy - výklad. Od str. 10 je popsána rezerva na opravu dlouhodobého majetku.
Ing. Nejezchleb ještě "koukal" a toto doplnil:
Jaké jsou teoretické možnosti:
a) je to součást domu (podle práva určitě), nezapočítává se to do ceny tepla (já ani nevím, zda jim teplo účtují) - potom toto musí být nájemným - tedy muselo by dojít k úpravě nájemného na základ nějakých dodatků smluv .. Upozorňuji, že k tomu zmiňují i rozvody po domě - tam je to již naprosto jednoznačně něco, co nemůže jít do ceny tepla - tedy je to nájemným..
b) řeknu, že ten kotel je technologií vstupující do ceny tepla (vím, že je to někdy sporné) - potom ale máme nějakou cenovou regulaci ERU. No a pokud to bude nový kotel vyměněný za původní, tak v této variantě za mne investice - a minimální doba odepisování je u kotlů podle ERU pro ceno regulaci 15 let - tedy mělo by se do ceny tepla rozložit minimálně na 15 let.
Takže tady jde podle mne skutečně o to, co to vlastně budou účtovat. No a upozorňuji, že pokud by to byla oprava - tak tam má jít v roce opravy - samozřejmě pokud by to bylo rezervou, tak ta jde do ceny tepla podle výměru ERU dát - ale logicky pokud se to má rozložit na 3 roky, tak by plánovaná oprava měla být až za 4 roky ...
Dobrý den, od letošního roku bude město platit firmě za umístění kontejněrů na textil. Je možné si u těchto plateb uplatnit odpočet DPH?}
Platí obecná odpověď - abyste měli nárok na odpočet DPH, musíte prokázat souvislost se zdaňovanou činností. Pokud jsou to kontejnery k tomu, aby tam občané ukládali odpad (a tito občané za to platí poplatek, který není předmětem daně) a jiný související příjem zde nemám (což úředpokládám tak na 98,5%), tak nárok na ospočet DPH není.
Například platba EKO-KOm se sběru odpadního textilu netýká (EKO-KOm se zabývá pouze obaly).
Dobrý den, prosím o komentář ke změně odstavce 4 paragrafu 5 zákona 461/2024, kterým se mění 235/2004 sb. o DPH, znamená to nějakou konkrétní změnu pro obce? Budeme i nadále vystupovat jako osoba nepovinná k dani ve věcech stavebních a montážních prací v oblastech, kde nevykonáváme ekonomickou činnost - výstavba školních prostor, opravy komunikací, chodníků apod. Děkuji}
Dne 18. 2. jsem odpovídal obdobnou otázku - takže asi kolem této textové změny vznikl určitý neklid.
Já k tomuto mám následující názor:
a) textová změna v §5 odst. 4 ZDPH je pouze formální bez věcného dopadu na reálnou činnost USC. Ostatně takto to i prezentue důvodová zpráva - viz moje odpověď z 18. 2., kam jsem výňatek z důvodové zprávy korípoval. Jde totiž o to, že vymezení výkonu veřejné správy je otázkou zejména judikatury ESD - náš zákon se dané principy pouze snaží opsat, no a tady k věcné změně chápání nedošlo. Pokud se bavíme se zástupci MF či GFŘ o věcné charakteristice pojmu "výkon veřejné správy", neřešili jsme žádnou změnu mezi rokem 2024 a 2025. Jediné co se v této oblasti řešilo bylo to, že se do důvodové zprávy výslovně uvedly příspěvkové organizace jako subjekty, které potenciálně mohou realizovat činnosti v oblasti výkonu veřejné správy.
b) á si ale myslím, že tady právě v těch věcech, na které narážíte ve svém dotazu, je to zejména o chápání rozdělení činností u USC. Totiž velká část lidí má "zejdnodušené" chápání rozdělení činností u USC a říká, že obce buď dělají výkon veřejné správy nebo ekonomickou činnost. To ale rozhodně není pravda - tradičně uvádím jednoduchý příklad - pokud obec postaví tělocvičnu a vypůjčí i třeba Sokolu, tak se beze sporu nejedná o výkon veřejné správy (nenaplním charakteristiky výhradnosti, zvláštního pověření k dané činnosti ...), ale není to ani ekonomickou činností, neboť nenaplním charakteristiku předmětu daně (zde není poskytnutí za úplatu). Tedy při nakládání s takovou tělocvičnou nejednám jako osoba povinná k dani (není určena do okruhu mých ekonomických činností). To ale vůbec nesouvisí s §5 odst. 4 (protože ten vymezuje pouze určitý speciální okruh činností, který by obecně spadal pod předmět daně - protože je identifikovatelné plnění a platba, nicméně je tam speciální režim právě pro veřejnoprávní subjekty). Takže pokud obec opravuje chodníky, komunikace apod. - jedná se o nakládání s majetkem nesouvisejícím s ekonomickými činnostmi USC (a fakt ani neřeším, jaká je přesně definice výkonu veřejné správy) a vy stále nejednáte jako osoba povinná k dani.
Mám prosbu, zda byste mi mohla poradit, jak vyřešit jednu nezkolaudovanou investici z roku 2020 a tudíž stále nazařazenou.
Firma, která prováděla stavební práce - bezbariérové úpravy v centru obce Martinice, již neexistuje. Celkem se jedná o částku
5 499 759 Kč. Stavební povolení bylo vydáno v roce 2018, v účetnictví stavbu máme stále na účtě 042 a stavební úřad nechce zatím stále zkolaudovat, protože nemáme potřebné dokumenty ke kolaudaci, ale firma, který by je měla dodat je již nedodá.
Je nějaká možnost, jak zařadit, aby se začalo odepisovat?}
Pro zařazení do majetku máme v účetních předpisech stanovenou podmínku dokončení díla a zároveň splnění technických funkcí a povinností stanovených jinými právními předpisy. Pokud stavba podléhá souhlasu stavebního úřadu, tak čekáme i na naplnění této druhé podmínky. Mělo by se vycházet z data kolaudačního rozhodnutí, viz. § 122 stavebního zákona.
Bohužel tím, že jste nesplnili další podmínku provozuschopnosti pro zařazení majetku do užívání, a to je kolaudace, tak byste neměla majetek uvést do užívání a začít odepisovat. Do té doby bych pořízenou investici nechala na účtu 042. Chápu, že je to dost dlouhá doba a také velká nepříjemnost. Ale obávám se, že vám nezbyde jiná možnost než se pokusit dotáhnout kolaudaci stavby např. i s jinou firmou.
Dobrý den, v letošním roce se má naše obec podílet na investiční akci TJ, která bude zateplovat tělocvičnu. TJ není zřízená obcí, jde o samostatný subjekt. TJ dostala na tuto akci dotaci od Národní sportovní agentury v rámci programu "Rozvoj místních sportovišť a zázemí - Kabina", kde je v podmínce, že se obec, v jejímž katastru se dané sportoviště nachází, bude podílet na financování akce ve výši 10% celkových způsobilých výdajů projektu. Ve schváleném rozpočtu pro rok 2025 tuto částku již máme na položce 5222 a paragrafu 3419. V červnu 2024 ZO odsouhlasilo usnesením na svém veřejném zasedání, že TJ může o dotaci požádat a tím se zavázala k spolufinancování. Musí ZO letos schválit znovu poskytnutí dotace? Jak bude účtování tohoto příspěvku, resp. dotace?}
Předpokládám, že tělocvična není majetkem obce, ale majetkem TJ a po rekontrukci stále bude. TJ bude nejspíš nějaký zapsaný spolek. Píšete o investiční akci, ale dotaci máte v rozpočtu schválenou na neinvestiční položce 5222, pokud by se jednalo o investici, měli byste spíše použít pol. 6322.
Píšete o dotaci, takže smlouvu o dotaci na základě veřejnoprávní smlouvy podle zákona č. 250/2000 Sb. určitě ZO musí schválit. Co se týká účtování. Bude záležet, zda budete ve smlouvě požadovat vyúčtování dotace nebo ne. Pokud byste nepožadovali vyúčtování tak byste účtovali rovnou na účet 572 MD / 231 D. Pokud však budete požadovat vyúčtování, tak převod fin. prostředků TJ účtujte 373 (472) MD / 231 D a při vyúčtování předpis 572 MD / 345 D a zúčtování zálohy 345 MD / 373 (472) D. Pokud by byla smlouva a vyúčtování přes rok, nezapomeňte účtovat k 31.12. časové rozlišení zápisem 572 MD / 389 D ve výši profinancovaných prostředků. Tuto informaci by vám měl sdělit příjemce dotace. A vyúčtování následující rok 389 MD / 345 D a 345 MD / 373 (472) D.
Dobrý den, prosím neexistuje nějaký postup, když sestavíme rozpočet. Víme, jaké jsou plánované/rozpočtované příjmy a jaké výdaje, zbývají finance na termínovaných v¨kladech a finance na bankovních účtech, od toho se odečítají splátky úvěrů. Existuje nějaký postup, co a jak ? Popřípadě co spadá pod položky 8115 - jak se to vyrovnává správně. Děkuji moc L. B.}
Princip základní je v tom, že se nejdříve porovnají příjmy třídy 1-4 a odečtou výdaje tř. 5 a 6.
Vznikne buď přebytkový rozpočet, tj. že příjmy jsou vyšší, nebo schodkový, příjmy jsou nižší než výdaje. Jedná se o tzv. saldo příjmů a výdajů.
A pak se řeší financování. Financování je kladné - když jsou výdaje vyšší nebo záporné, když jsou příjmy vyšší, má obracné znaménko k saldu příjmů a výdajů.
Máte splátky půjček: Tak byste měla mít vyšší příjmy než výdaje a financování záporné na 8114 nebo 8124 splátky úvěru.
Ale pokud máte něco na účtech 231,236 a 261 k 31.12.2024, dá se zapojit do rozpoštu na položce 8115 + (MD)
Pokud máte TV, tak se dá zapojit řízení likvidity, převod TV na ZBÚ; položka 8117 +
Příklad: je klidně možné mít příjmy a výdaje ve stejné výši
a financování např. takto Položka 8115 + (zapojení úspor minulých let), položka 8117 + (převod TV na ZBÚ) a 8124 - splátky půjček.
V dokumentech ke stažení si dejte tlačítko rozpočet a najdete tam "financování" - je to tam docela tak polopaticky vysvětleno s příklady. Kdyžbyste chtěla a poslala mi čísla příjmů celkem, výdajů celkem, zůstatky účtů, splátky půjček a TV, tak mohu pomoci sestavit.
Zálohy na účtu 471 a vyúčtování - cyklostezka
Po dobu tří let byly obcí zasílány investiční příspěvky na výstavbu cyklostezky, která byla budována v rámci sdružení obcí. Tyto příspěvky byly v průběhu let 2021, 2022 a 2023 účtovány na účet 471 (471/231) jako dlouhodobé poskytnuté zálohy na transfery. V roce 2024 došlo k ukončení stavby a předání podílů jednotlivým obcím od sdružení. Obec účtovala jen o zálohách, ale neúčtovala o dohadu nákladů. Nyní při ukončení akce byly zálohy vyúčtovány 572/349 a 349/471. VH obce skončil záporně. Je to správně nebo mělo být v průběhu let účtováno o nákladech? Nebo se měl investiční příspěvek rovnou účtovat na účet 572 bez použití účtu 471. Protože se jednalo o dlouhodobou akci, obec měla zato, že má být účtováno o zálohách, ale nikdy nepřišlo žádné vyúčtování. A máme provést opravu – zúčtování nákladů přes účet 408, protože nebylo účtováno o nákladech v průběhu nebo může být VH záporný, když byly zálohy vyúčtovány až při dokončení celé stavby?}
Neznám smlouvu, takže přesněji nedokážu odpovědět jestli jste měli účtovat o zálohách nebo rovnou do nákladů. Ale tak jako tak, pokud je ve smlouvě sjednáno vyúčtování trasferu, pak samozřejmě účtujete správně formou záloh na transfer, ale právě každý rok až do zařazení vám chybí účtování dohadné položky na spotřebovanou výši transferu v daném roce. A tím máte zkreslené HV i v minulých letech. Nevím o jak velkou částku se jedná, ale pokud účtované chybějící náklady minulých let jsou vyšší než 260 tis. Kč nebo 0,3% netto aktiv, měla byste místo účtu 572 použít účet 408. A tuto chybku zdůvodnit v příloze účetní závěrky.
Ještě dovysvětlení: Ohledně správného zachycení účtu 572 (do správného období) záleží především na sjednaných podmínkách. V případě, že je poskytnut transfer bez vypořádání, účtujeme poskytnutý transfer na účet 572 při jeho poskytnutí a neřešíme, kdy jej příjemce čerpal. U transferů s vypořádáním by se účet 572 měl zaúčtovat do období čerpání, nejsprávnější postup je takový, kdy příjemce dokládá poskytovateli každý rok průběžnou výši čerpání, aby u obou stran mohlo dojít k zachycení v účetnictví. Proto navrhujeme spíše účet 408 (jestli se bavíme o významné částce, což asi ano).
Požadavek na dohadu zde vychází z ČÚS 703, kde se hovoří o časové a věcné souvislosti nákladů a výnosů. Otázka je, jak to pojal svazek, ale měli správně také průběžně účtovat 388/672 a vy 572/389, takže pro větší právní jistotu bych doporučovala raději účet 408.
V odpovědi vycházíme z toho, že právně to máte sjednané tak, že obce přispívají na 572 a přebírají pak od svazku dokončenou stavbu (svůj podíl) na účet 021 i s transferem (403). Takto se postupuje, když je svazek příjemce externí dotace, pak ale většinou podle podmínek má evidovat projekt v majetku po celou dobu udržitelnosti a na členské obce se převádí podíl tedy až po uplynutí udržitelnosti.
Mně se tady trochu nezdá, že vám svazek předal podíl na stavbě hned po dokončení - pokud by v tom nebyla externí dotace pro svazek, tak proč zde účtovat o transferech od obcí? Já bych pak celé účtování pojala tak, že obce hradili své podíly na stavbě na účet 042, tzn. v režimu přefakturace nákladů od svazku a při předání zařazují do majetku. To bych si být vámi se svazkem ujasnila - kdyby jen zaštitoval realizaci, není důvod, aby obce přispívali transferem na majetek, který se jim hned po dokončení převádí. Nebo je souhlas poskytovatele dotace s tím, že se převádí hned na obce?
Toto není úplně jednoduché téma, tak raději upozorňujeme na všechny související okolnosti.
Obracím se na Vás s dotazem ohledně nové metodiky u spořicích účtů/termínovaných vkladů. Máme spořicí účet. Domníváme se, že bude podléhat metodice účtování termínovaných vkladů, protože výpovědní lhůta je delší než 24h (32 dnů). Operativně posíláme volné prostředky na spořicí účet a poté si necháváme vracet různé částky podle výše aktuální potřeby. Prostředky na spořicím účtu rovněž kryjeme rozpočet. Rozhodli jsme správně, když budeme zařazovat mezi krátkodobé operace řízení likvidity (pol. 8118 a 8117)?
Dále jsme vyčetli, že máme účtovat oproti účtu 244 (doteď jsme účtovali jako převody mezi rozpočtovými účty s položkami 4134 a 5345). Jak navedeme počáteční stav účtu 244? Můžeme vzít stav spořicího účtu k 31.12. a k 1.1. proúčtovat pouze 244/231?}
Dle popisu jste novou metodiku pochopili dobře, pokud nemůžete ze spořícího účtu kdykoliv vybírat a vkladát volně, ale jsou peníze převedeny na určitou dobu jako vklad.
Převod lze jak píšete - 244/262 a 262/231 a pol. 8118.
Dobrý den, obec ve 100% vlastnící školskou právnickou osobu. Musí obec dělat rozpočtové opatření na dotaci, které je jenom průtoková (z IROPU Ministerstvo pro místní rozvoj), když ji dále zasílá své základní škole.
Popřípadě jaký správný § a položka ? Při příjmu a při výdeji ? Děkujeme moc}
Ano, i na průtokovou dotaci musíte udělat rozpočtové opatření.
Příjmovou položku volíte podle poskytovatele dotace. Píšete o dotaci z MMR - IROP, u příjmu použijte buď neinvestiční pol. 4116 nebo investiční pol. 4216, podle dotace. Co se týká výdaje, tak u neinvestiční dotace použijete pol. 5336 a u investiční dotace pol. 6356. Par. se určuje podle činnosti PO. Pokud se jedná např. o ZŠ, tak par. je 3113.
Účetní zápis příjmu je 231/375 a výdaje 375/231 + k tomu stanovené značení.
20.12.2024 došlo k uzavření TV a ten samý den k zřízení nového.
Z KÚ jsme dostali informaci: pokud je termínovaný vklad přes přelom roků, musí se rozpočtovat. Předložena tato varianta rozpočtového opatření:
MD 231, položka 8115 / D 231, položka 8118.
Rovněž bylo sděleno, že máme také narozpočtovat do rozpočtu r. 2025.
V prosinci 2024 tedy zaúčtováno a provedeno rozpočtové opatření
8115 + 4 mil Kč / 8118 -4 mil. Kč
Ve schváleném rozpočtu máme uvedeny Příjmy: jedn. par. 4,5mil. Kč, Výdaje: jedn. par. 5,5 mil.Kč, Položka 8115 - Financování 1 mil. Kč,
Dále jsme uvedli: Pol. 8118 - 4mil. Kč, Pol. 8115 +4 mil. Kč
Ale závazný ukazatel máme paragraf.
Nyní řešíme situaci, potřebovali bychom navýšit výdaje 2 mil. Kč, musíme tedy uvažovat v tom smyslu, že financování není 1 mil. Kč, ale 5 mil. Kč
(+ případné 2 mil. Kč) a v součtu nepřekročit stav účtu k 31.12.2024 (z toho plynou samozřejmě úvahy, kolik prostředků z přebytku min. let nechat jako rezervu k případnému dalšímu použití)
Pokud máme závazný ukazatel paragraf, mělo se tedy spíše pořídit do rozpočtu 8117 + 4mil / 8118 – 4 mil. ?
Jak to nyní vyřešit , udělat rozpočtové opatření na položku 8117 + 4 mil. Kč ?}
Pokud si nestanovíte v rozpočtu položky 8127/8117 a 8128/8118 jako závazné ukazatele v takovém případě je nemusíte rozpočtovat, ani když je TV přes přelom roku. Nevím z čeho KÚ vychází.
Zároveň píšete, že jste jeden TV uzavřeli a v ten samý den zřídili nový. Pokud Vám přišly peníze z původního termínovaného vkladu na účet, tak byste měla účtovat na pol. 8117 a zároveň převod na nový TV na pol. 8118.
Trochu také nechápu, proč byste měla mít v rozpočtu 2025 znovu rozpočtovanou pol. 8118. Peníze jste na TV "posílali" v roce 2024. Nepochopili jste se špatně? Nemysleli, že byste spíše měla rozpočtovat příjem při skončení TV, pol. 8117, jak se zmiňujete na konci dotazu. Zkusila bych se znovu na KÚ obrátit a doupřesnit si, co tím vlastně mysleli a z čeho vlastně vycházejí. Loňský rok, už asi moc neopravíte.
Jinak, máte pravdu do rozpočtu můžete zapojit přes pol. 8115 opravdu jenom zůstatek ZBÚ. Samozřejmě, pokud očekáváte, že letos proběhne ukončení TV a očekáváte příjem fin. prostředků TV, tak si pol. 8117 můžete narozpočtovat, tak jak píšete. Protože je nesmysl mít v rozpočtu na pol. 8118 čerpání TV, když žádné neproběhne.
V měsici březnu proběhne v obci akce Lidové misie. Obec by chtěla přispět na tuto akci částkou 15 000 Kč. Jakou formou - darovací smlouva mezi obcí a farností.Prosím jak zaúčtovat, děkuji.}
Můžete být i spolupořadatel a zaplatit nějaké související výdaje přímo jako náklady obce - např. materiál účet 501, nějaké vystoupení účet 518 apod.
Můžete ale i jen přispět darem, pak je účtování 572/231 odpa 3900 pol. podle právní formy příjemce - pro farnost platí pol. 5223.
Jestli dar nebo pořadatelství - rozhodnutí je na vás, jak se schválí. Zde vzhledem k částce je schválení v pravomoci rady/starosty.
Budujeme v rámci vodohospodářské infrastruktury (VHI) kanalizaci a ČOV. Na 1. část investice, kterou máme již zařazenou v majetku v r. 2023 jsme obdrželi zpětně z MŽP dotaci a dále na základě ŽOP průběžně čerpáme další v rámci jedné společné smlouvy. Dotace se bude tedy vypořádávat až po ukončení celé investice.
V roce 2024 proběhla ze strany MŽP kontrola a byl zjištěn nedostatek v souladu s bankovní zárukou na právě již 1.část zařazené investice, a nařízen odvod (vratka) části inv. dotace a části paušální dotace zpět na účet MŽP.
Přijetí dotace jsem účtovala část inv. a část neinv.: předpis 346 / 403, příjem 4216, 4116 vč.N, Z, ÚZ / 346.
Na kartu majetku poznamenám výši snížené dotace (mám inv. i neinv. v majetku) a dále rozpouštím v původní výši dotace. Nyní ještě musím zaúčtovat vratku této dotace. Prosím o radu jakým účetním zápisem.
Děkuji}
Neinvestiční částí dotace máte asi na mysli dotaci na nepřímé výdaje. K účtování - když není jako celek ještě vypořádané, mělo se nechat na záloze a dohadě, ale kontrola proběhla, tak to nechte už být.
Pokud vratka není v nějaké významnější částce, pak se postupuje, jak uvádíte - na kartě majetku necháte původní výši dotace, jen do informací uvedete poznámku o vratce. Vratku předepíšete 672 MD/ 347 D a uhradíte 347 MD/ 231 D.
RS může být takto:
- odpa 6402 pol. 5364 - vratka v rámci finančního vypořádání
- odpa 2321 pol. 5904 - vratka na základě výzvy (mimo režim PRK - porušení rozpočtové kázně zde nenastalo, jestli jste peníze na základě výzvy vrátili).
Acha obec účtuje s.r.o.
Na hlinách 1786/16, 18200 Praha 8
IČ: 27493091, DIČ: CZ27493091
Číslo účtu (úhrada registrací a kurzů): 2600160912/2010
Číslo účtu (úhrada publikací): 2500160931/2010
Vzdělávací instituce akreditovaná u MV ČR podle zákona č. 312/2002 Sb., č. akreditace AK/I-5/2018
Společnost je vedená v OR Městský soud v Praze, oddíl C, vložka 161619. Společnost je plátcem DPH od 1. 4. 2007
(preferujeme e-mailový kontakt)
Odborná pomoc
Ing. Ivana Schneiderová
Ing. Zdeněk Nejezchleb
Bc. Klára Vavrišinová
Kateřina Hudečková