Upozornění - DPH nájemní vztahy na nemovitosti

v posledním měsíci jsem opakovaně řešil problematiku DPH u nájemních vztahů u řady klientů. Bohužel tam byla řada případů, kdy nájemce nebyl plátce DPH a přesto byl dlouhodobý nájem (například nebytového prostoru) zdaňován. Případně situace, kdy nájemce byl plátcem DPH, ale neměl to  pro svou ekonomickou činnost (nájemce zde dále poskytoval služby zdarma - například veřejně přístupný prostor bez jakékoliv vazby na poskytování služeb za úplatu - třeba něaké veřejné sportoviště).

Situaci máte detailně popsán v Manuálu k DPH č. 8. V něm vysvětluji, v jakém momentě má být nájem zdaněn, kdy má být od daně osvobozen. Je k tomu i natočeno video s konkrétními příklady - najdete ho ve videích k DPH - série "Stručná shrnutí k DPH".

Zkusím připomenout alespoň základní principy:

a) máme námy, které jsou povinně zdaňované (místa k parkování vozidel, krátkodobý nájem do 48 hodin)

b) potom máme nájmy povinně osvobozené - pokud nespadají do a) - jedná se zejména o nájmy nemovitostí neplátcům DPH, dále nájmy nemovitostí plátcům DPH, pokud v dané nemovitosti nevykonávají ekonomickou činnost. Povinně osvobozený je i nájem bytů, rodinných domů, nebo pokud byste pronajímali dům jako celek, kde je více než 60 % plochy bytů (bez ohledu na to, kdo je nájemcem).

c) u zbytku si můžete vybrat - tedy můžete volit jak nájem zdaňovaný tak i osvobozený. Většinou je výhodnější nájem zdańovaný, protože s tím souvisí zase možnost uplatnit odpočty DPH na daných nemovitostech.

Prosím věnujte tomuto pozornost. Pokud zdaníte nájem v situaci, kdy měl být nájem osvobozený od daně a díky tomuto nájmu si uplatníte odpočty DPH třeba z investice, tak pokud na to FU přijde, tak Vám uplatněné odpočty DPH neuzná.

Acha obec účtuje s.r.o.

Na hlinách 1786/16, 18200 Praha 8

IČ: 27493091, DIČ: CZ27493091

Číslo účtu (úhrada registrací a kurzů): 2600160912/2010